Így működik az akkumulátor

Az akkumulátor működési elve

Minden akkumulátor alapegysége az ún. akkumulátorcella, amelyben két különböző anyagú elektróda meghatározott összetételű folyadékba (elektrolitba) merül. Feltöltött állapotban az elektródák között villamos feszültség van. Ólomakkumulátoroknál a pozitív elektróda aktív anyaga ólom-oxid, a negatív elektródáé a tiszta ólom, az elektrolit pedig desztillált vízzel hígított kénsav. Több cella sorba kötésével hozható létre a megfelelő feszültségű áramforrás.

Az akkumulátor felépítése

Az akkumulátorok elektródjait lemez formában készítik el, mely a hagyományos technológiánál antimon ötvözésű ólomrács. Az ólomrácsba sajtolják bele a hatóanyagot, amely ólom-oxidból, kénsavból és meghatározott adalék- és kötőanyagból összegyúrt massza. Ez a hatóanyag az első töltéskor átalakul: a pozitív lemezben barna színű ólom-dioxiddá, a negatív lemezben szivacsos szerkezetű színólommá. A lemezpárból kinyerhető töltésmennyiség nagyságát a lemezek geometriai kialakítása, nagysága szabja meg.

Expandált rácsszerkezet

A síklemezes akkumulátorok között lényeges eltéréseket hordoznak az öntött ill. az expandált rácsszerkezetű gyártmányok. Az expandáló eljárás olyan rácslemez-előállítási technológia, amely során a kívánt vastagságra hengerelt lemezcsíkba éles szerszámok bemetszéseket vágnak. A lemezcsíkot megnyújtják, így a bemetszések kinyílnak, és létrejön a rácsos szerkezet.

Rögzített elektrolitos (zselés) akkumulátorok

Az akkumulátor szerkezete hasonló, de az elektrolit üvegszövet szeparátorba itatva található meg a lemezek között, amely megköti azt. Ez a köznyelvben "zselésnek" nevezett akkumulátor lényege.

A szeparátor teljesen elválasztja egymástól a lemezeket, kiküszöbölve a lemez- és a fenékzárlatot. Nincs iszapkihullás, jobb a rázkódással szembeni ellenálló képessége is. Nincs folyadékveszteség sem, hiszen a felületen képződött gázok az üvegszövetben újra visszaalakulnak nedvességgé. Ezeket az akkumulátorokat nyomástartó módon le lehet zárni, és az élettartam során semmiféle gondozást nem igényelnek.

Spirálcellás akkumulátorok

A korszerű akkumulátorok közül is kiemelkednek a spirálcellás fajták. Teljesen új szerkezet és előállítási technológia jellemzi őket. Minden cellában az expandálással előállított pozitív és negatív lemez és a köztük lévő - elektrolittal átitatott - üvegszál-szövet szeparátor van együtt spirálisan szorosan összecsavarva.

A nagy lemezfelületnek és a lemezek minimális távolságának köszönhetően nagy indítóáram szolgáltatására képesek. A spirális szerkezetből fakadóan rendkívüli a rázkódástűrő lépességük is, így erő- és munkagépek akkumulátoraként is kiválóan alkalmazhatók.